جستجوگر دانش
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

قدرت خرید چیست؟

قدرت خرید

فهرست مطالب

قدرت خرید به تعداد کالاهایی اشاره دارد که می توانند با مقدار مشخصی پول خریداری شوند.به عنوان مثال، اگر کسی در دهه 1370 یک واحد پول را به یک فروشگاه می برد، امکان خرید تعداد بیشتری از اقلام نسبت به امروز وجود داشت که نشان می دهد این ارز در دهه 1370 قدرت خرید بیشتری داشت.

نکات کلیدی

قدرت خرید میزان کالا یا خدماتی است که یک واحد پول می تواند در یک نقطه زمانی مشخص خریداری کند.تورم به مرور زمان قدرت خرید یک ارز را از بین می برد.

بانک های مرکزی برای حفظ ثبات قیمت ها و حفظ قدرت خرید، نرخ بهره را تعدیل می کنند.یکی از معیارهای قدرت خرید در آمریکا شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)است.

جهانی شدن، ارزها را بیش از هر زمان دیگری به هم مرتبط کرده است بنابراین حفاظت از قدرت خرید در سراسر جهان بسیار مهم است.

فرمول محاسبه قدرت خرید

رایج ترین روش محاسبه آن، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) است که میانگین تغییر قیمت ها در طول زمان سبدی از کالاها و خدمات مصرف شده توسط خانوارها را اندازه گیری می کند.

به عنوان مثال، برای محاسبه آن، به اطلاعات زیر نیاز است:

CPI فعلی میانگین تغییر قیمت کالاها و خدمات خانگی را اندازه گیری می کند.

CPI سال پایه یک نقطه مرجع برای اندازه گیری میانگین تغییر قیمت سبدی از کالاها و خدمات مصرف شده توسط خانوارها در یک سال خاص است.

مقدار پول مورد نظر مقداری است که فرد می خواهد ریسک قدرت خرید را محاسبه کند.

با استفاده از فرمول زیر می توان آن را محاسبه کرد:

قدرت خرید = (مقدار پول / (CPI فعلی / CPI سال پایه)) *100

این فرمول تعداد کالاها و خدماتی را که با مقدار پول داده شده بر اساس میانگین قیمت ها در سال پایه ارائه می شود، نشان می دهد.

Ppp مخفف چیست

برابری قدرت خرید (PPP)قدرت خرید در ارزه ای مختلف در کشورهای مختلف را اندازه گیری می کند. فرض بر این است که قدرت خرید باید همزمان با ارزه ای مختلف برابر باشد.اساسا با PPP، یک دلار آمریکا می تواند همان مقدار کالا را در هر نقطه از جهان خریداری کند، زمانی که به پول محلی تبدیل شود.

به عنوان مثال، اگر قیمت یک بطری نوشابه در آمریکا ۱ دلار و در فرانسه ۲ یورو باشد، نرخ تبدیل بازار از دلار به یورو ۱: ۲ خواهد بود. این امر برابری کامل قدرت خرید بین دو کشور را فرض می کند.در حالی که PPP ممکن است یک نظریه اقتصادی ایده آل باشد، اما در واقع بر نرخ تبادل ارز تاثیر نمی گذارد.بلکه نرخ ارز براساس عرضه و تقاضا در بازار ارز تعیین می شود.

PPP به جای تعیین کننده نرخ ارز، تنها روشی برای مقایسه ارزها، از نظر کالاها و خدماتی است که می توانند خریداری کنند.اقتصاددانان از نظریه PPP برای مقایسه سبدی از کالاها در یک ارز با ارز دیگر، پس از محاسبه نرخ ارز استفاده می کنند.

PPP در اصل نرخ مبادله ای است که در آن واحد پول یک کشور برای خرید همان مقدار کالا و خدمات باید به واحد پول کشور دیگر تبدیل شود.بنابراین اگر ارزش یک ارز خارجی در برابر دلار افزایش یابد، می تواند بر قدرت خرید آمریکایی ها در آن کشور تاثیر بگذارد.

فرمول محاسبه برابری قدرت خرید

نسخه نسبی PPP با فرمول زیر محاسبه می شود:

S= P 1/P 2

جایی که:

S= نرخ ارز 1/ ارز 2

P 1 = هزینه کالای X به واحد پول 1

P 2 = هزینه کالای X به واحد پول 2

عوامل موثر بر قدر ت خرید

شرایط اقتصادی

شرایط اقتصادی به وضعیت کلی اقتصاد اشاره دارد که شامل عواملی مانند اشتغال، رشد تولید ناخالص داخلی و اعتماد مصرف کننده است.همه این موارد می توانند با بالا یا پایین کردن قیمت ها، تاثیر بر عرضه و تقاضا یا گران تر کردن اعتبار، بر قدرت خرید تاثیر بگذارند.افراد کنترل بسیار کمی بر بیشتر این شرایط دارند. با این حال، مهم است که از آن ها آگاه باشید، بنابراین می توانید در مورد هزینه ها، سرمایه گذاری ها و پس انداز خود تصمیم گیری کنید.

تورم

تورم به نرخ افزایش قیمت کالاها و خدمات اشاره دارد.با افزایش قیمت ها، قدرت خرید کاهش می یابد – به خصوص اگر درآمد به طور کلی با یک نرخ افزایش نیابد.باز هم افراد هیچ کنترلی بر تورم ندارند.اما براساس آنچه در اقتصاد کلی اتفاق می افتد، شما می توانید تصمیمات هوشمندانه ای بگیرید، مانند مذاکره برای افزایش حقوق، تامین شغل دوم یا مشغله های جانبی، یا بررسی استراتژی های درآمد منفعلانه.

نرخ بهره

نرخ بهره به هزینه استقراض یا بازگشت پس انداز و سرمایه گذاری اشاره دارد.هر دوی این موارد می توانند بر قدرت خرید تاثیر بگذارند.اولی می تواند هزینه اعتبار را افزایش یا کاهش دهد، و دریافت اعتبار را سخت تر یا آسان تر می کند که می تواند برای خرید استفاده شود.مورد دوم بر میزان درآمد شما از سرمایه گذاری ها تاثیر می گذارد که می تواند درآمد شما را افزایش یا کاهش دهد.

نرخ ارز

نرخ ارز به ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر اشاره دارد.این می تواند بر قدرت خرید در هنگام خرید کالا یا خدمات از کشورهای دیگر تاثیر بگذارد.در حالی که ممکن است افراد از کشورهای دیگر خرید نکنند، افزایش قیمت های مربوط به نرخ ارز می تواند از طریق تولیدکنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان کاهش یابد و هزینه محصول نهایی را افزایش دهد.

درآمد

درآمد به مقدار پولی گفته می شود که یک فرد یا خانواده به دست می آورد.بدیهی است که میزان درآمد شما به طور مستقیم بر توانایی شما برای خرید کالا و خدمات تاثیر می گذارد.این یکی از معدود فاکتورهای این لیست است که شما روی آن کنترل دارید.

سیاست های دولت

سیاست های دولت مانند مالیات، یارانه ها و مقررات نیز می تواند بر ظرفیت خرید تاثیر بگذارد.به عنوان مثال فرض کنید تعرفه کالاها یا خدمات خاص افزایش می یابد. در این صورت، قیمت آن کالاها یا خدمات افزایش و ظرفیت خرید کاهش خواهد یافت.

عرضه و تقاضا

در دسترس بودن و محبوبیت کالاها و خدمات نیز می تواند بر ظرفیت خرید تاثیر بگذارد.وقتی تقاضا برای یک کالا بالا باشد و مجموعه کم باشد، قیمت ها افزایش می یابد و ظرفیت خرید کاهش می یابد.

رشد اقتصادی

رشد اقتصادی می تواند بر ظرفیت خرید نیز تاثیر بگذارد.وقتی اقتصاد رشد می کند، تقاضای بیشتری برای کالاها و خدمات وجود دارد که منجر به قیمت های بالاتر و ظرفیت خرید کم تر می شود.همه این عوامل مشابه هستند و تاثیر آن ها بر قدرت خرید در هر کشور بسته به زمینه و دوره خاص می تواند متفاوت باشد.

مطالب جدید

درخواست ترجمه رایگان

مطالب برتر سایت

برند چیست

تبلیغات چیست

بازاریابی دیجیتال چیست

ارزش پیشنهادی چیست